Gabinet masażu leczniczego rehaSpot, masażysta Paweł Krajewski, Olsztyn, Limanowskiego 41

Masaż klasyczny

Gabinet masażu rehaSpot w Olsztynie zaprasza na klasyczny masaż leczniczy. Pozwól, aby doświadczony masażysta pomógł Ci odzyskać sprawność i pozbyć się bólu!

Masaż klasyczny zwany również masażem szwedzkim to zabieg o bardzo wszechstronnym zastosowaniu.  Może stanowić zarówno zabieg leczniczy jak również mieć zastosowanie profilaktyczne, poprawiając nastrój i samopoczucie.

Masaż klasyczny polega na zastosowaniu szeregu technik manualnych (jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie itp.), które przez powierzchnię ciała oddziaływają na organizm. Dobór użytych metod uzależniony jest od wielu czynników takich jak wiek, budowa ciała czy stan zdrowia pacjenta.

Jakie są wskazania do wykonania masażu klasycznego?

Klasyczny masaż szwedzki ze względu na swoje dobroczynne właściwości ma bardzo szeroki zakres zastosowań. W czasie jednego zabiegu możemy masować zarówno całe ciało jak i poszczególne jego okolice.

Wskazaniami do wykonania masażu całego ciała są przede wszystkim stres i przemęczenie, a także rekonwalescencja po chorobach. Zabieg taki stosowany może być dla relaksu i nie musi stanowić części dłuższej serii zabiegowej.

Masaż częściowy wykonujemy między innymi w stanach związanych z nieprawidłowym napięciem, bólem i zaburzeniami odżywienia tkanek miękkich. Zaliczyć do nich możemy m.in. przewlekłe stany zapalne stawów, mięśni i ścięgien, stany po urazach – stłuczeniach, skręceniach, naderwaniach, blizny pooperacyjne.
Masaż klasyczny jest również bardzo pomocny w przypadku zaburzeń posturalnych (wad postawy), nerwobóli i zespołów korzeniowych (rwa kulszowa, rwa ramienna) oraz zespołów bólowych kręgosłupa. Wszystkie te schorzenia przebiegają zwykle ze wzmożonym napięciem mięśni i powięzi, a zastosowanie odpowiednich technik pozwala przywrócić tkankom odpowiednią ruchomość i prawidłowe odżywienie.

Kiedy nie można stosować masażu klasycznego?

W niektórych przypadkach stosowanie masażu będzie niewskazane. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będą m.in. ostry stan zapalny, choroby zakaźne, podwyższona temperatura ciała, świeże stany po urazach, niewyrównane znaczne nadciśnienie tętnicze, aktywna choroba nowotworowa, tętniaki.

Są również stany, które wymagają specjalnego doboru technik stosowanych podczas wykonania zabiegu lub nie wolno masować tylko określonej części ciała. Do takich sytuacji zalicza się ciąża, menstruacja, osteoporoza, dyskopatia, zmiany skórne z wypryskami, rany i zadrapania, żylaki.

Masażu nie wykonujemy również bezpośrednio po obfitym posiłku, dużym wysiłku fizycznym oraz po intensywnych zabiegach cieplnych (sauna, krioterapia).

Jak klasyczny masaż leczniczy wpływa na organizm?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich technik masażu klasycznego możemy wywierać leczniczy wpływ na tkanki i układy naszego organizmu.

Dzięki uzyskaniu efektu przekrwienia i rozgrzaniu powierzchni ciała, poprawia się przepływ krwi, usprawniony zostaje obieg składników odżywczych i produktów przemiany materii.

Masaż poprawia również elastyczność i przywraca prawidłową ruchomość tkanek miękkich. Jest  to szczególnie ważne w stanach po unieruchomieniu opatrunkiem gipsowym, czy przy opracowaniu blizn pooperacyjnych.

Zabiegi masażu doskonale wpływają na stan skóry, zapewniając ujędrnienie, a zastosowanie odpowiednich kosmetyków dodatkowo poprawia jej nawilżenie.

Jak często można stosować masaż klasyczny?

Klasyczny masaż leczniczy stanowi długotrwały proces przebudowy i zdrowienia tkanek, zalecamy, zatem aby w zależności od potrzeb stosować serie 10 zabiegów (2 tygodnie po 5 zabiegów). W razie potrzeby taki cykl zabiegowy można wydłużyć. Pomiędzy kolejnymi zwykle zachowuje się kilkumiesięczną przerwę.

Jak długo utrzymuje się efekt masażu?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytane.  Niewątpliwie wykonanie serii 10-15 zabiegów przyniesie bardzo dużą oprawę w ruchomości i elastyczności tkanek oraz poprawi ich odżywienie, a efekt ten może utrzymywać się wiele miesięcy, a nawet lat. Duży wpływ na późniejszy stan pacjenta ma jednak charakter jego pracy, nawyki i styl życia. Aby utrzymać ciało w odpowiedniej kondycji sugerujemy, więc regularne stosowanie pojedynczych zabiegów o charakterze profilaktycznym.

Ile czasu trwa zabieg masaż klasycznego?

Masaż częściowy jednej okolicy ciała trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i jest powiązany z wielkością obszaru objętego zabiegiem. Masaż klasyczny całego ciała trwa zwykle ponad 60 minut.

Jak przygotować się do zabiegu masażu?

Przed zabiegiem masażu należy odpowiednio oczyścić skórę masowanej okolicy ciała (usunąć kosmetyki, maści itp.), oraz zdjąć biżuterię, która może utrudniać wykonanie zabiegu. Mile widziane będzie również wyłączenie telefonu komórkowego.

Czy każdy gabinet masażu może oferować masaż leczniczy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami masaż leczniczy mogą oferować jedynie podmioty wykonujące działalność leczniczą.

Osoby przeprowadzające zabiegi masażu leczniczego muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zawodu medycznego. Należą do nich przede wszystkim technik masażysta oraz technik, licencjat lub magister fizjoterapii. Tylko odpowiednio przygotowany personel zapewni pacjentowi satysfakcję i bezpieczeństwo.

Czy każdy zabieg masażu leczniczego wygląda tak samo?

W czasie pojedynczej serii zabiegowej poszczególne wizyty mogą się od siebie różnić. Istotna jest siła bodźca, którą oddziałujemy na tkanki pacjenta.

Przez pierwsze dni masaż wykonywany jest delikatniej. Początkowo opracowujemy powierzchowne warstwy ciała, a w kolejnych zabiegach zwiększamy siłę nacisku i zmieniamy dobór technik i chwytów, opracowując tkanki głębiej położone.

Przewiń do góry