Masaż Shantala – o tym dlaczego warto masować niemowlęta

Masaż Shantala - fizjotata blog rehaspot

Popularny w USA i na zachodzie Europy,  wywodzący się z Indii masaż niemowląt od wielu lat zyskuje swoich zwolenników również w Polsce. I nie bez powodu…  Z tego artykułu dowiecie się, czym jest masaż Shantala i dlaczego warto go stosować.

Kto to był Shantal?

Jeszcze w czasach szkolnych, kiedy usłyszałem hasło „masaż Shantala”, moją pierwszą myślą było: „A kto to był ten Shantal?”. Mieliście podobnie? Historia jest trochę bardziej zagmatwana, niż się wydaje.

Znana i stosowana od czasów starożytnych indyjska tradycyjna forma masażu i pielęgnacji niemowląt prawdopodobnie nigdy nie stałaby się tak popularna, gdyby nie Frédérick Leboyer.

Ten francuski położnik, podróżnik i autor w latach 70 – tych ubiegłego wieku w czasie swojej wizyty w Kalkucie miał okazję jak pewna kobieta o imieniu Shantala masuje swoje dziecko. Zrobiło to na nim tak duże wrażenie, że tę orientalną formę pielęgnacji opisał w swojej wydanej w 1976 roku książce „Shantala – tradycyjna sztuka masażu niemowląt” (Shantala : Un art traditionnel, le massage des enfants). W 2012 roku doczekaliśmy się również jej polskiego przekładu.

Jak wygląda masaż Shantala?

Gdybym miał porównać Shantala z innymi zabiegami stosowanymi w fizjoterapii i odnowie biologic znej dorosłych, pierwszą rzeczą jaka przychodzi mi na myśl jest siła bodźca, która jest zdecydowanie niższa. Masowane dziecko spoczywa na nogach siedzącego na podłodze rodzica, dzięki czemu pozycja jest bezpioeczna i komfortowa.

Bazujemy tu głównie na technice delikatnego głaskania Oddziałujemy głównie na powierzchowne warstwy ciała dziecka, wywołując przy tym jedynie niewielki odczyn.

Masażu Shantala nie należy traktować jako zabiegutyypowo leczniczego, lecz świetną formę pielęgnacji małego dziecka. Może być jednak wykorzystywany jako zabieg przygotowujący dziecko do ćwiczeń ruchowych, np. w przypadku mózgowego porażenia dziecięcego, wzmożonego napięcia mięśniowego itp.. Shantala niesie za sobą szereg korzyści, do których możemy zaliczyć:

  • poprawa odżywienia i elastyczności skóry
  • poprawa ukrwienia tkanek
  • normalizacja napięcia mięśniowego
  • pobudzenie zmysłu dotyku dziecka (masaż jako element integracji sensorycznej)
  • wyciszenie, uspokojenie dziecka
  • ułatwienie wydalania gazów (kolki)
  • pogłębienie więzi między dzieckiem a rodzicem

Masaż Shantala

Ile trwa masaż Shantala?

Masaż niemowląt trwa dość krótko. Zwykle wystarczy poświęcić tylko 5-10 minut. Ważne, aby stosować go regularnie – 3 – 4 razy w tygodniu, a nawet codziennie. Po masażu dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie kąpieli, która przedłuży dziecku chwile relaksu, a także pozwoli usunąć ze skóry nadmiar oliwki.

Masaż Shantala można wykonywać już u kilkutygodniowych pacjentów. Istotne jest, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ podczas całego zabiegu dziecko jest rozebrane, co szczególnie dla najmłodszych może stanowić pewien dyskomfort .

Nie tylko masażysta

Specyficzną cechą Shantala jest możliwość wykonywania przez samych rodziców. Nie jest to typowy zabieg leczniczy i nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy wykształcenia. Można powiedzieć, że to opiekun staje się prywatnym masażystą dla swojego dziecka, a całość przychodzi w bardzo intuicyjny i naturalny sposób.

Stwarza to świetną okazję do pogłębienia więzi między rodzicami a noworodkiem, daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Frederick Leboyer - Shantala książka
Frederick Leboyer, Shantala – tradycyjna sztuka masażu niemowląt

Jakich środków używać do masażu niemowląt?

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków do masażu,zarówno przeznaczonych dla dorosłych również tych do pielęgnacji niemowląt. Producenci prześcigają się w coraz to lepszych pomysłach, oferując przeróżne zapachy, dodatki witaminowe czy specjalne opakowania.

Z mojego doświadczenia wynika jednak, że nawet produkty przeznaczone dla dzieci mogą powodować alergie. Warto więc przed przystąpieniem do masażu wykonać test skórny polegający na rozprowadzeniu na skórze dziecka niewielkiej ilości oliwki lub balsamu. Jeżeli po pewnym czasie nie wystąpi reakcja alergiczna, możemy taki produkt stosować bez obaw o bezpieczeństwo naszej pociechy.

Czy warto masować niemowlęta?

Zdecydowanie tak! Nie ma żadnych wątpliwości, że stosowanie masażu Shantala może przenieść wiele korzyści zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Jeżeli temat Was zainteresował, zachęcam również do przeczytania książki Fredericka Leboyer.

Paweł Krajewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *