Choć za oknem piękna, letnia pogoda, a towarzysząca nam od ponad roku pandemia dała nam na moment odetchnąć, dotkliwe dla społeczeństwa skutki zakażeń koronawirusem dostrzegamy niemal na każdym kroku. Chyba już każdy ma wśród rodziny lub znajomych kogoś, kto chorował na COVID-19. Również wśród moich pacjentów coraz więcej jest osób dotkniętych tą nierzadko tragiczną w skutkach chorobą. Czy faktycznie po przebyciu COVID-19 potrzebna jest fachowa opieka fizjoterapeuty?
COVID-19 – szerokie spektrum powikłań.
Jak wszyscy wiemy zakres objawów, jakie może wywoływać koronawirus jest bardzo szeroki. Do najczęstszych na pewno zaliczyć można gorączkę, kaszel, duszności czy ogólne osłabienie. Mogą się się pojawić również takie dolegliwości jak:
- ból głowy
- ból mięśni i stawów
- ból gardła
- biegunka
- utrata smaku lub węchu
- wysypka
- zapalenie spojówek.
Najczęstsze powikłania po COVID-19
Niestety mimo poprawy ogólnego stanu pacjenta i uznania go za wyleczonego, COVID-19 może pozostawiać po sobie wiele powikłań, a pewne objawy często utrzymują się w czasie.
Możemy wymienić między innymi:
- Powikłania kardiologiczne
- ostry zespół wieńcowy
- zapalenie mięśnia sercowego
- zaburzenia przewodnictwa, zaburzenie rytmu serca (kołatanie serca, arytmia)
- zmiany zapalne naczyń krwionośnych
- powikłania zatorowo-zakprzepowe
Powikłania ze strony układu oddechowego
- śródmiąższowe zapalenie płuc
- upośledzona wymiana gazowa wynikająca z włóknienia miąższu płucnego
- nasilające się duszności
- ból w klatce piersiowej
Objawy ze strony aparatu ruchu:
- bóle mięśni i stawów
- zaburzenia ruchomości klatki piersiowej
- wzmożone napięcie tkanek miękkich- segmentarne zmiany odruchowe

Jak powinna wyglądać rehabilitacja po COVID-19
Szeroki zakres objawów i różny stan kliniczny pacjentów po COVID0-19 sprawiają, że nie ma jednej właściwej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od aktualnego samopoczucie chorego i zgłaszanych przez niego dolegliwości
Niektórzy pacjenci wymagać będą kinezyterapii nastawionej na poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej, pomocne mogą się okazać ćwiczenia oddechowe, zastosowanie pozycji ułożeniowych czy oklepywania. Ponadto do programu rehabilitacji warto włączyć zabiegi z zakresu fizykoterapii, które pozwolą zmniejszyć dolegliwości bólowe czy poprawić trofikę zmienionych patologicznie tkanek.
W ramach rehabilitacji post-covid finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia pacjenci mogą liczyć m.in. na:
– kinezyterapię (ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu)
– opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenujące pozycje ułożeniowe
– inhalacje indywidualne;
– terenoterapię, treningi marszowe;
– balneoterapię
– masaż leczniczy
– hydroterapię, fizykoterapię
– treningi relaksacyjne;
– edukację zdrowotną i promocję zdrowia,
– leczenie dietetyczne
– wspomaganie rehabilitacyjne współistniejących schorzeń
Źródło: nfz.gov.pl
Masaż leczniczy u pacjentów po COVID-19
Bez wątpienia klasyczny masaż leczniczy czy inne formy manualnej pracy z ciałem (terapia mięśniowo-powięziowa, masaż punktowy, masaż tkanek głębokich itp.) mogą stanowić dobre narzędzie w pracy z pacjentami po COVID-19. W połączeniu z innymi formami fizjoterapii dają pożądane rezultaty.
Dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta i ukierunkowany na osiągnięcie odpowiednich celów terapeutycznych masaż pozwala na niwelowanie zaburzeń ruchomości klatki piersiowej, powięzi piersiowo-lędźwiowej czy przepony, które według moich obserwacji stanowią istotny problem u pacjentów po COVID-10.
Zastosowanie różnych form terapii manualnej, np. mobilizacji tkanek miękkich umożliwia poprawę mobilności pacjenta i zwiększenie elastyczności zmienionych chorobowo struktur. Ponadto wykorzystanie technik masażu segmentarnego pomaga diagnozować i redukować zmiany odruchowe towarzyszące COVID-19.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że pandemia, która tak mocno dotknęła nas wszystkich, pozostawiła po sobie niemałe spustoszenie, a jej skutki będziemy odczuwać przez lata. Powikłania, jakie niesie za sobą korona wirus, w wielu przypadkach wymagają długotrwałej rehabilitacji. Zastosowanie takich metod fizyjoterapeutycznych jak kinezyterapia, masaż leczniczy, terapia manualna czy fizykoterapia mogą w znacznym stopniu przyspieszyć powrót chorych na COVID-19 do zdrowia.
Kompleksowa rehabilitacja post-covid daje realne szanse na zmniejszenie odczuwanych dolegliwości i poprawę sprawności pacjentów. Należy mieć wiec nadzieję, że dostępność do zabiegów będzie odpowiednia, a pacjenci szybko otrzymają fachową pomoc.
- Cierpisz na ból karku? Poznaj zespół skrzyżowania górnego! - 30 października 2022
- Czy dieta ketogeniczna jest zdrowa? Testuję dietę keto [WYNIKI] - 9 września 2021
- Masaż i rehabilitacja po COVID-19. Czy pacjentom po koronawirusie potrzebna jest fizjoterapia? - 19 lipca 2021