Jak koronawirus zmieni rynek fizjoterapii w Polsce?

Jak koronawirus zmieni rynek fizjoterapiifgi

Szerzący się na całym świecie koronawirus jest chyba najpopularniejszym tematem ostatnich dni. Widmo epidemii zawisło również nad Polską, a coraz większa liczba potwierdzonych przypadków zakażenia daje sporo do myślenia.

Sklepowe półki świecą pustkami, zamknięto szkoły, kina czy teatry. A jak korona wirus wpłynie na polski rynek fizjoterapii?

Zamiast na iść rehabilitację lepiej zostać w domu?

W ostatnich dniach zauważalnie zwiększyła się również liczba nieobecnych pacjentów na umówionych zabiegach fizjoterapeutycznych. Wiele osób z obawy przed ewentualnym zakażeniem woli pozostać w domach. Sytuację pogarsza fakt, że znaczna część osób korzystających z rehabilitacji to ludzie w starszym wieku, którzy są szczególnie podatni na zarażenie wirusem. W ich przypadku pozostanie w domu na czas wzmożonej zachorowalności na koronawirusa rzeczywiście powinno być brane pod uwagę.

Co jednak z niewykonanymi zabiegami? Czy Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił fizjoterapeutom za samą gotowość do wykonywania zabiegów? To pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Zespół Kryzysowy przy KRF

W dniu wczorajszym (12 marca 2020 r.) Krajowa Izba Fizjoterapii poinformowała  o powołaniu przez prezesa KIF, dr hab. Macieja Krawczyka zespołu kryzysowego. Celem działania powstałej grupy jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa w obliczu premii SARS CoV-2 – zarówno pacjentom jak i fizjoterapeutom, przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa oraz wypracowanie środków zaradczych na czas kryzysu.

Podczas spotkania prezesa i wiceprezesa Krafowej Rady Fizjoterapii z wiceprezesem NFZ, Filipem Nowakiem poruszone zostały tematy „refundacji za czas gotowości do świadczenia usług fizjoterapeutycznych” oraz opracowania wytycznych dotyczących sposobów kontynuowania lub ewentualnego zawieszenia świadczenia usług.

W najbliższym czasie Krajowa Izba Fizjoterapii ma ogłosić wyniki podjętych działań. Miejmy nadzieję, że wypracowane rozwiązania pogodzą interesy pacjentów i fizjoterapeutów, zapewniając przy możliwie najwyższy poziom bezpieczeństwa.

{AKTUALIZACJA}

W dniu 12 marca Prezydium KRF opublikowało zalecenia dotyczące funkcjonowania podmiotów świadczących usługi z zakresu fizjoterapii. Wytyczne obejmują przełożenie zaplanowanych zabiegów i zamknięcie ambulatoriów na okres dwóch tygodni.

Wyjątek stanowią przypadki, w których zaniechanie wykonywania zabiegów może grozić powikłaniami i trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub zagrożeniem ich życia m. in. pacjenci leżący, przewlekle chorzy).

Paweł Krajewski

3 Comments on “Jak koronawirus zmieni rynek fizjoterapii w Polsce?”

  1. Hey would you mind stating which blog platform you’re using?
    I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
    The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
    P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

    1. I’m working on WordPress 5.3. The main theme is “Hit Mag”, you can personalize many details and add many plugins.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *