Gabinet masażu leczniczego rehaSpot, masażysta Paweł Krajewski, Olsztyn, Limanowskiego 41

Drenaż limfatyczny

Gabinet masażu rehaSpot w Olsztynie zaprasza na profesjonalny drenaż limfatyczny! Dowiedz się, jak skutecznie zmniejszyć obrzęki.

Manualny drenaż limfatyczny (znany również jako masaż limfatyczny) to jedna z podstawowych pozycji, jaką powinien mieć w swojej ofercie każdy gabinet masażu leczniczego. Przeczytaj, na czym polega zabieg drenażu limfatycznego, kiedy należy go stosować i jakie przynosi efekty.

Czym jest manualny drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to forma masażu leczniczego pozwalająca na usprawnianie przepływu limfy w celu likwidacji obrzęków. Obok kompresjo terapii (bandażowania) zabieg ten stanowi część kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Odpowiednio wykonany drenaż limfatyczny może przynieść bardzo dobre rezultaty, w widoczny sposób zmniejszając obrzęki limfatyczne.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to zabieg leczniczy, którym objęte mogą być różne części ciała – m.in. kończyny górne i dolne, klatka piersiowa, plecy, twarz. Każdy zabieg rozpoczyna się od udrożnienia węzłów chłonnych w okolicy obojczyków, aby umożliwić swobodny odpływ chłonki do układu żylnego. Następnie przystępujemy do opracowania konkretnej okolicy ciała, używając w tym celu specjalnie opracowanych technik manualnych. Drenaż limfatyczny ma na celu pobudzić przepływ chłonki, a uzyskana podczas zabiegu poprawa elastyczności skóry i powięzi dodatkowo ułatwia jej przepływ.

W związku z powolnym przepływem chłonki w naczyniach limfatycznych, tempo wykonania poszczególnych ruchów w czasie zabiegu jest niewielkie. W przeciwieństwie do masażu klasycznego bardzo mała siła nacisku minimalizuje tarcie i zapobiega nadmiernemu przekrwieniu tkanek, które mogłoby doprowadzić do zwiększenia obrzęku.

Drenaż limfatyczny – wskazania.                                  

Drenaż limfatyczny stosowany jest w różnych schorzeniach, w przebiegu których występuje obrzęk limfatyczny. Możemy do nich zaliczyć:

 • stany po zabiegach operacyjnych (m.in. drenaż limfatyczny po mastektomii)
 • stany po urazach (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia)
 • cukrzyca
 • inne choroby metaboliczne. Możliwość i sposób wykonania zabiegu należy zawsze skonsultować z lekarzem.

Wskazania do wykonania drenażu limfatycznego obejmują również zaburzenia gospodarki tłuszczowej (otyłość), a zabieg ten jest pomocny w likwidowaniu cellulitu.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania.

Niektóre schorzenia sprawiają, że możliwości zastosowania zabiegu są ograniczone. Do sytuacji, kiedy nie można wykonać drenażu limfatycznego zaliczają się:

 • gorączka
 • ostre stany zapalne i choroby zakaźne
 • nasilona miażdżyca
 • zakrzepica
 • przerwanie ciągłości skóry
 • choroby skóry (stany zapalne, wypryski).
 • aktywna choroba nowotworowa

Ile czasu trwa drenaż limfatyczny?

Czas trwania drenażu limfatycznego ściśle uzależniony jest od masowanej części ciała oraz stanu pacjenta – wielkości występującego obrzęku. Dla przykładu zabieg w obrębie jednej kończyny trwa zwykle 20-30 minut.

Jak często należy stosować drenaż limfatyczny?

Drenaż limfatyczny to masaż leczniczy, który możemy stosować bez większych ograniczeń, a ilość zabiegów wynika głównie z osiąganych efektów terapeutycznych. Zwykle stosuje się serię 10-20 zabiegów wykonywanych codziennie (w okresie nasilonego obrzęku) lub 2-3 razy w tygodniu (dla podtrzymania efektu terapii).

Jak wspomagać działanie drenażu limfatycznego?

Podstawą kompleksowej terapii przeciwobrzękowej niewątpliwie jest manualny drenaż limfatyczny. Są jednak inne procedury fizjoterapeutyczne, które w znaczącym stopniu mogą wspomóc jego działanie. Inne sposoby leczenia obrzęków limfatycznych to:

 • uciskowy masaż pneumatyczny („BOA”)
 • kompresjoterapia – bandażowanie, rękawy i pończochy uciskowe
 • kinesiotaping – oklejanie plastrami usprawniające przepływ chłonki

Potrzebny Ci profesjonalny drenaż limfatyczny?
Skontaktuj się z nami!
rehaSpot – masaż i rehabilitacja
Olsztyn, ul. Limanowskiego 41/2
tel. 783 964 487

Przewiń do góry