Gabinet masażu rehaSpot w Olsztynie zaprasza na profesjonalny drenaż limfatyczny! Dowiedz się, jak skutecznie zmniejszyć obrzęki.
Manualny drenaż limfatyczny (znany również jako masaż limfatyczny) to jedna z podstawowych pozycji, jaką powinien mieć w swojej ofercie każdy gabinet masażu leczniczego. Przeczytaj, na czym polega zabieg drenażu limfatycznego, kiedy należy go stosować i jakie przynosi efekty.
Czym jest manualny drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to forma masażu leczniczego pozwalająca na usprawnianie przepływu limfy w celu likwidacji obrzęków. Obok kompresjo terapii (bandażowania) zabieg ten stanowi część kompleksowej terapii przeciwobrzękowej. Odpowiednio wykonany drenaż limfatyczny może przynieść bardzo dobre rezultaty, w widoczny sposób zmniejszając obrzęki limfatyczne.
Jak wygląda drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to zabieg leczniczy, którym objęte mogą być różne części ciała – m.in. kończyny górne i dolne, klatka piersiowa, plecy, twarz. Każdy zabieg rozpoczyna się od udrożnienia węzłów chłonnych w okolicy obojczyków, aby umożliwić swobodny odpływ chłonki do układu żylnego. Następnie przystępujemy do opracowania konkretnej okolicy ciała, używając w tym celu specjalnie opracowanych technik manualnych. Drenaż limfatyczny ma na celu pobudzić przepływ chłonki, a uzyskana podczas zabiegu poprawa elastyczności skóry i powięzi dodatkowo ułatwia jej przepływ.
W związku z powolnym przepływem chłonki w naczyniach limfatycznych, tempo wykonania poszczególnych ruchów w czasie zabiegu jest niewielkie. W przeciwieństwie do masażu klasycznego bardzo mała siła nacisku minimalizuje tarcie i zapobiega nadmiernemu przekrwieniu tkanek, które mogłoby doprowadzić do zwiększenia obrzęku.
Drenaż limfatyczny – wskazania.
Drenaż limfatyczny stosowany jest w różnych schorzeniach, w przebiegu których występuje obrzęk limfatyczny. Możemy do nich zaliczyć:
- stany po zabiegach operacyjnych (m.in. drenaż limfatyczny po mastektomii)
- stany po urazach (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia)
- cukrzyca
- inne choroby metaboliczne. Możliwość i sposób wykonania zabiegu należy zawsze skonsultować z lekarzem.
Wskazania do wykonania drenażu limfatycznego obejmują również zaburzenia gospodarki tłuszczowej (otyłość), a zabieg ten jest pomocny w likwidowaniu cellulitu.
Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania.
Niektóre schorzenia sprawiają, że możliwości zastosowania zabiegu są ograniczone. Do sytuacji, kiedy nie można wykonać drenażu limfatycznego zaliczają się:
- gorączka
- ostre stany zapalne i choroby zakaźne
- nasilona miażdżyca
- zakrzepica
- przerwanie ciągłości skóry
- choroby skóry (stany zapalne, wypryski).
- aktywna choroba nowotworowa
Ile czasu trwa drenaż limfatyczny?
Czas trwania drenażu limfatycznego ściśle uzależniony jest od masowanej części ciała oraz stanu pacjenta – wielkości występującego obrzęku. Dla przykładu zabieg w obrębie jednej kończyny trwa zwykle 20-30 minut.
Jak często należy stosować drenaż limfatyczny?
Drenaż limfatyczny to masaż leczniczy, który możemy stosować bez większych ograniczeń, a ilość zabiegów wynika głównie z osiąganych efektów terapeutycznych. Zwykle stosuje się serię 10-20 zabiegów wykonywanych codziennie (w okresie nasilonego obrzęku) lub 2-3 razy w tygodniu (dla podtrzymania efektu terapii).
Jak wspomagać działanie drenażu limfatycznego?
Podstawą kompleksowej terapii przeciwobrzękowej niewątpliwie jest manualny drenaż limfatyczny. Są jednak inne procedury fizjoterapeutyczne, które w znaczącym stopniu mogą wspomóc jego działanie. Inne sposoby leczenia obrzęków limfatycznych to:
- uciskowy masaż pneumatyczny („BOA”)
- kompresjoterapia – bandażowanie, rękawy i pończochy uciskowe
- kinesiotaping – oklejanie plastrami usprawniające przepływ chłonki